Nakts lēcas
Nakts lēcas jeb radzenes refraktīvā terapija
Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes
Redzēt bez brillēm vai kontaktlēcām – to var! Lieto nakts lēcas, kamēr naktī guli, un no rīta pamosties ar skaidru redzi, iztiekot bez brillēm vai kontaktlēcām visas dienas garumā. Tas ir komforts un tā ir drošība ierastajās ikdienas darbībās, aktīvā sportošanā un brīvā laika baudīšanā!
Radzenes refraktīvā terapija tiek dēvēta arī par redzes korekcijas metodi ar ortokeratoloģijas lēcām. Sabiedrībā plašāk metode pazīstama ar terminu - nakts lēcas. Metodes pamatā ir radzenes formas izmaiņas, kuras tiek panāktas ar īpašas lēcas lietošanu nakts laikā, pacientam atrodoties miega stāvoklī. Rezultāts ir īslaicīga redzes uzlabošanās, kas ilgst aptuveni vienu dienu, tāpēc arī šīs lēcas ir jālieto katru nakti. Nakts laikā speciālā lēca veido precīzu un katram pacientam īpaši piemērotu iespiedumu radzenē. No rīta pēc lēcas izņemšanas nakts laikā radītās izmaiņas radzenē ļauj gaismas kūlim fokusēties tīklenes pareizajā punktā, nodrošinot pacientu ar atbilstošu redzes asumu.
1. Kas ir nakts lēcas jeb radzenes refraktīvā terapija?
Radzenes refraktīvā terapija ir īpaša, neinvazīva metode, kas maina radzenes formu miega laikā, samazinot miopijas izraisītos redzes traucējumus dienā. Īpašas gaisa caurlaidīgas cietās kontaktlēcas, kuras tiek sauktas arī par ortokeratoloģijas lēcām jeb nakts lēcām, tiek ievietotas acī pirms miega. Nakts laikā lēcas palīdz ieņemt nepieciešamo radzenes formu, lai lēcu valkātājs var redzēt bez brillēm vai kontaktlēcām dienas laikā. No rīta lēcas tiek izņemtas un redzes asums dienas garumā saglabājas stabils.
2. Vai radzenes refraktīvās terapijas panāktais redzes uzlabojums ir ilglaicīgs?
Nē, redzes uzlabojums ir īslaicīgs un atgriezenisks. Ja lēcu lietošana tiek pārtraukta, tad 72 stundu laikā radzene ieņem sākotnējo formu un redzes asums atgriežas ierastajā.
3. Vai visi var lietot nakts jeb ortokeratoloģijas lēcas?
Ne visi var lietot šīs lēcas. Ortokeratoloģijas lēcas ir paredzētas cilvēkiem ar mazu vai mērenu tuvredzību (līdz –6,00 dioptrijām) ar vai bez astigmātisma (līdz –1,75 dioptrijām). Šīs terapeitiskās lēcas nav pieejamas pacientiem ar presbiopiju, kuriem nepieciešama bifokāla redzes korekcija, t.i. divos attālumos. Ar šo lēcu palīdzību iespējams koriģēt tikai redzes asumu tālumā. Tomēr, lai noteiktu pacienta atbilstību vai neatbilstību nakts lēcu lietošanai, nepieciešama speciālista konsultācija, kuras laikā tiek izvērtēta katra pacienta acs anatomiskie parametri. Hiperopiju jeb tālredzību nav iespējams koriģēt ar radzenes refraktīvās terapijas palīdzību.
4. Cik ilgs laiks nepieciešams labas redzes sasniegšanai ar nakts lēcām?
Lielākajai daļai pacientu ir straujš redzes uzlabojums jau pirmajās terapijas dienās, un gandrīz visiem pacientiem 10–14 dienu laikā redzes asums nostabilizējas pilnībā. Uzsākot nakts lēcu lietošanu, jārēķinās, ka sākotnēji, īpaši pirmajās dienās, redzes asuma uzlabošanās var būt īsāka un ilgt vien tikai pāris stundas. Ar katru nākamo nakti, kad lēcas tiek lietotas, efekts dienas laikā saglabājas arvien ilgāk, līdz beidzot tiek panākts ilgnoturīgāks efekts. Ir arī gadījumi, kad pacientiem redzes asums saglabājas pat līdz trīs dienām pēc lēcu lietošanas vienu nakti. Taču bērniem un pusaudžiem, kuru acis vēl aug, lai panāktu terapijas maksimālo rezultātu, neatkarīgi no tā, ka redze saglabājas vairākas dienas, nakts lēcas būtu jālieto katru nakti.
5. Ar ko būtu jārēķinās laika posmā starp nakts lēcu lietošanas uzsākšanu, kad redzes asums vēl nav optimāls un līdz brīdim, kad redze ir nostabilizējusies?
Ir svarīgi apzināties – laika posmā no terapijas uzsākšanas līdz brīdim, kad tiek sasniegts optimāls redzes asums, iepriekš lietotās brilles vai kontaktlēcas var nebūt piemērotas. Iespējamie risinājumi ir nakts lēcu lietošana dienas laikā, piemēram, guļot diendusu, vai arī piemeklēt atbilstošas mīkstās vienas dienas kontaktlēcas.
6. Vai ir kādi riski, kas saistīti ar nakts lēcu lietošanu?
Nakts lēcu lietošana tāpat kā jebkuru citu kontaktlēcu lietošana var būt saistīta ar zināmiem riskiem, taču tie ir minimāli. Galvenokārt, pastāv infekciju risks, ja lēcas netiek pareizi koptas un netiek ievēroti nepieciešamie higiēnas nosacījumi.
7. Vai caur nakts lēcām ir iespējams redzēt, ja tās ir paredzētas lietošanai miega laikā?
Jā. Viena no nakts lēcu lieliskajām īpašībām ir tāda, ka, pamostoties nakts vidū, pacients var brīvi pārvietoties un redzēt visu, kas notiek apkārt. Lēcas ir veidotas tā, ka caur tām ir iespējams redzēt.
8. Cik bieži ir nepieciešams mainīt nakts lēcas?
Ražotāja noteiktais nakts lēcu lietošanas laiks pie pareizas un atbilstošas to kopšanas ir viens gads.
9. Kāda ir nakts lēcu pareiza kopšana?
No rīta pieceļoties, nakts lēcas ir jāievieto tām paredzētajā uzglabāšanas konteinerī un jāpiepilda ar speciālu peroksīda šķidrumu, kuram tiek pievienota speciāla dezinfekcijas tablete. Pēc tam to rūpīgi sakrata, lai sāktos dezinfekcijas process. Dienas laikā lēcas ar šķidruma palīdzību tiek attīrītas un dezinficētas, lai vakarā pacients tās atkal varētu droši ievietot acīs.
10. Vai radzenes refraktīvā terapija jeb nakts lēcu valkāšana ir sāpīga?
Nakts lēcu lietošana neizraisa sāpes, un fiziskas radzenes izmaiņas nav jūtamas, ir izjūtams tikai vizuāls redzes uzlabojums.
11. Vai ir vecuma ierobežojums nakts lēcu lietošanai?
Nē, nav noteikts vecuma ierobežojums. Tiek uzskatīts, ka nakts lēcas var sākt lietot, tiklīdz bērns ir pietiekami atbildīgs, lai patstāvīgi vai ar vecāku līdzdalību varētu ievietot acīs kontaktlēcas un rūpēties par to higiēnu. Nakts lēcu lietošana var būt lieliska iespēja bērniem un pusaudžiem, kuri aktīvi nodarbojas ar sportu vai citām aktivitātēm, kur nepieciešama laba redze bez brillēm vai kontaktlēcām. Nakts lēcas ir piemērots arī pieaugušajiem un senioriem, kuri dažādu iemeslu dēļ nevēlas vai nedrīkst lietot citus redzes korekcijas veidus.
12. Vai nakts lēcas ir grūti ievietojamas un izņemamas?
Nakts lēcas nav grūtāk ievietojamas vai izņemamas kā jebkuras citas kontaktlēcas. Turklāt ir pieejami dažādi palīglīdzekļi, piemēram, mitrinoši pilieni, kas uzlabo lēcu kustīgumu acī un atvieglo lēcu ievietošanu un izņemšanu, kā arī īpašs palīglīdzeklis lēcu izņemšanai.
13. Vai nakts lēcas var lietot arī pacienti, kuri cieš no sausās acs sindroma pazīmēm?
Tikai acu ārsts vai optometrists var noteikt konkrētā pacienta atbilstību nakts lēcu lietošanai. Parasti pacienti ar sausās acs sindroma pazīmēm un sūdzībām var lietot nakts kontaktlēcas un to lietošanā neizjūt diskomfortu. Pateicoties tam, ka nakts lēcas tiek lietotas miegā, samazinās asaru iztvaikošanās, tāpēc pacientiem ar sausās acs sindromu redzes korekcija ar nakts lēcām var būt pat īpaši piemērota.
14. Es nēsāju kontaktlēcas, bet pārtraucu to darīt diskomforta dēļ - vai es esmu piemērots kandidāts nakts lēcu lietošanai?
Tā kā nakts lēcas tiek lietotas, pacientam atrodoties miega stāvoklī, tiek ievērojami samazinātas ar kontaktlēcu valkāšanu saistītās neērtības un diskomforts, tāpēc nakts lēcas ir piemērotas arī tiem cilvēkiem, kuriem parasto kontaktlēcu lietošana sagādā neērtības.
15. Man ir astigmātisms - vai nakts lēcas man ir piemērotas?
Nakts lēcas ir paredzēts, lai koriģētu astigmātismu līdz -1,75 dioptrijām. Klīnikā katra pacienta acu un redzes veselība tiek jāizvērtētas individuāli, lai noteiktu piemērotību izvēlātajam redzes korekcijas veidam.
Pakalpojuma sniegšanas kārtība Latvijas Amerikas acu centrā
1. Pacients tiek aicināts uz optometrista vizīti, lai noskaidrotu pacienta atbilstību radzenes refraktīvai terapijai jeb nakts lēcām. Ja pacienta acs parametri un redzes īpatnības atbilst nakts lēcu lietošanai, tad pacients tiek aicināts uz pirmreizējo nakts lēcu vizīti, kuras ilgums ir ~ 1.5 stundas.
2. Pacientam ierodoties uz pirmreizējo nakts lēcu vizīti, tiek veikti visi nepieciešamie diagnostiskie izmeklējumi, lai pacientam klīnikā uz vietas varētu piemeklēt piemērotu lēcu komplektu lietošanai naktī. Vizītes laikā pacients tiek informēts par nakts lēcu lietošanu, kopšanu, ar kontaktlēcu lietošanu saistītiem riskiem, plānoto turpmāko vizīšu grafiku u.c.
3. Nākamajā rītā pacients ir aicināts atgriezties klīnikā, lai ārsts vai optometrists varētu novērtēt lēcas iedarbību un radzenes formas izmaiņas, pārrunātu pacienta sajūtas un tālākos norādījumus.
4. Nākamā kontroles vizīte tiek plānota trešajā lēcu valkāšanas dienā, kad atkārtoti tiek veikti visi diagnostiskie izmeklējumi, lai novērtētu radzenes formas izmaiņas, redzes asuma uzlabošanos un vispārīgi pārrunātu pacienta pieredzi, lietojot nakts lēcas.
5. Pacients atgriežas klīnikā uz regulārām kontroles vizītēm pēc 1 nedēļas, 1 mēneša, 3 mēnešiem un 6 mēnešiem.
6. Vizīšu cenā ir iekļautas papildus 2 vizītes, kuras pacientam ir iespējams izmantot pēc nepieciešamības un iepriekšēja pieraksta.
Vairāk par nakts lēcām jeb radzenes refraktīvo terapiju skaties video.