Katarakta
Kas ir katarakta?
Katarakta ir acs caurspīdīgās lēcas apduļķošanās. Vesela acs lēca ir caurspīdīga, un gaisma bez grūtībām tiek tai cauri. Ja izveidojusies katarakta, lēca sabiezē un kļūst duļķaina. Gaismai ir grūti tai izlauzties cauri, un redze aizmiglojas. Lēcas apduļķošanās apjoms un veidi var būt dažādi. Ja apduļķošanās izveidojusies tālāk no lēcas centra, Jūs kataraktas esamību varat arī neievērot. Katarakta var būt par cēloni miglainam vai saplūdušam attēlam. To varētu salīdzināt ar aizsalušu vai aizsvīdušu logu.
Kādi ir kataraktas simptomi?
Visbiežāk novērotie kataraktas simptomi ir:
- attēls miglojas, saplūst/izplūst;
- žilbst acis, ir izteikta jutība pret gaismu;
- nepieciešama bieža briļļu stipruma maiņa;
- attēls dubultojas vienā no acīm;
- lasīšanai nepieciešams spēcīgāks apgaismojums;
- grūti redzēt un orientēties tumsā;
- krāsas izbalē vai arī attēlā sāk dominēt dzeltenīgie toņi.
Kas nav katarakta?
Dažkārt pacientiem ir kļūdains priekšstats par to, kas ir katarakta, tādēļ paskaidrojam, kas nav katarakta:
- nav plēve, kas pārklāj acs virsmu;
- nav ļaundabīgs audzējs;
- nav cēlonis neatgriezeniskam aklumam;
- nepāriet no vienas acs otrā;
- nerodas acs pārpūles rezultāta.
Kādi ir kataraktas cēloņi?
Visbiežākais kataraktas rašanās iemesls ir acs novecošana. Citi tās cēloņi ir:
- iedzimtība;
- saslimšanas (piemēram, diabēts);
- acs trauma;
- medikamenti (piemēram, steroīdi);
- ķirurģiska iejaukšanās, ārstējot citu acs saslimšanu.
Kāds ir kataraktas veidošanās ātrums?
Kataraktas attīstīšanās ātrums ir individuāls katram pacientam, un var būt atšķirīgs katrā slimnieka acī. Lielākā daļa ar novecošanu saistīto kataraktu pamazām progresē vairāku gadu laikā.
Citi kataraktas veidi, īpaši jaunākiem cilvēkiem un diabēta slimniekiem, var strauji attīstīties dažu mēnešu laikā un izsaukt redzes pasliktināšanos.
Kataraktas attīstīšanās ātrumu diemžēl nav iespējams paredzēt nevienā gadījumā.
Kādi ir kataraktas ārstēšanas veidi?
Kataraktas attīstības sākuma stadijā var palīdzēt brilles, tomēr tad, kad kataraktas izraisītais redzes zudums traucē normālu ikdienas darbu, nepieciešama ķirurģiska ārstēšana. Apduļķotās lēcas izņemšana iespējama tikai ķirurģiskā ceļā.
Kā notiek kataraktas operācija?
Kataraktas ķirurģiskās operācijas laikā no acs izņem apduļķojušos lēcu. Lai atjaunotu dzidru redzi, izņemto lēcu aizstāj ar mākslīgu lēcu vai arī lieto kontaktlēcas, kuras uzliek uz acs, vai lieto stipras brilles.
Kataraktas ķirurģija ir lielisks sasniegums. 90% gadījumu redze uzlabojas, ja vien šo procesu nekavē radzenes, tīklenes vai redzes nerva bojājumi.
Diemžēl nav iespējams pilnība izslēgt iespēju, ka operācijas laikā vai pēc tās var rasties nopietnas komplikācijas, kas var mazināt redzes asumu. Kā jebkuras operācijas gadījumā, absolūtu veiksmi garantēt nav iespējams.
Katru gadu Latvijā tiek izdarītas vairāk kā 3000 kataraktas operācijas, no tām ap 90%-bez sarežģījumiem.
Kataraktas operācijā lielākoties izmanto vietējo anestēziju. Kataraktas operāciju veic ar mikroskopa, miniatūru instrumentu un citu modernu tehnoloģiju palīdzību.
Lāzers kataraktas izņemšanas operācijā netiek izmantots.
Kā nosaka brīdi, kad veikt kataraktas operāciju?
Nav pareizs uzskats, ka kataraktai "jānogatavojas", lai to varētu izņemt. Kataraktas ķirurģisku ārstēšanu var veikt tajā brīdī, kad Jūs atzīstat šī soļa nepieciešamību, jo uzskatāt, ka saslimšana sāk traucēt pilnvērtīgai dzīvei.
Jūs un Jūsu acu ārsts kopīgi lemjat, kad pienācis laiks operācijai.
Kas ir sekundāra katarakta?
Izņemot apduļķoto lēcu no acs, parasti atstāj tās mugurējo kapsulu, tā saglabājot acs iekšējo daļu normālo stāvokli. Apmēram 1/5 daļai pacientu pēc kāda laika šī kapsula sabiezē. Tā ir sekundārā katarakta, kas atkal traucē gaismas iekļūšanai acī.
Sekundārās kataraktas likvidācijai (šķelšanai) lieto lāzeru, tā pielietošana ļauj lielākoties sekmīgi likvidēt šo pēcoperācijas sarežģījumu.
Kas jāzina pēc kataraktas operācijas veikšanas?
Pēc kataraktas operācijas, ievērojot pēcoperācijas režīmu, Jūs varat atgriezties pie visiem ikdienas darbiem. Pēc Jūsu acu ārsta norādījumiem Jums būs jālieto acu pilieni. Lai pārbaudītu acs sadzīšanas procesu, nepieciešamas vairākas pēcoperācijas apskates.
Katarakta un pacients.
Katarakta ir parasts redzes pasliktināšanās cēlonis, īpaši vecākiem cilvēkiem, bet tā ir ārstējama. Jūsu acu ārsts var noteikt, kas tieši ir redzes zuduma cēlonis - katarakta vai kāda cita problēma, kā arī palīdzēt izlemt, vai kataraktas operācija ir nepieciešama.
Vairāk par kataraktu skaties video!