Mušiņas
Kas ir tā sauktās "mušiņas"?
Mazos punktiņus, ko dažreiz redz kustamies acu priekšā, sauc par mušiņām. Tās parādās, skatoties uz vienkrāsainu vai vienlaidus fonu, tādu kā tukša siena vai zilas debesis. Jau romieši pazina šo fenomenu, un sāka to dēvēt par lidojošām mušiņām (muscae volitantes).
Mušiņas ir sabiezējumi, kas veidojas acs stiklķermenī. Par stiklķermeni sauc caurspīdīgu želejveidīgu masu, kas piepilda acs iekšējo dobumu.
Mušiņas kustas iekšējā dobuma masā, un acs priekšā redzamas kā ēnas, kas veidojas tīklenes gaismas jūtīguma ietekmē (tīklene ir acs gaismas jūtīgais iekšējais slānis).
Parasti cilvēki par mušiņu parādīšanos vai nu mazu punktiņu, aplīšu, līniju vai zirnekļa tīkla veidā, ir ļoti nobažījušies, īpaši tad, ja tās parādās pēkšņi; tomēr parasti šī parādība ir maznozīmīgāka un norāda uz acs normālu novecošanu.
Ar laiku stiklķermeņa želejveidīgā masa saraujas, atraujas no tīklenes un rada mušiņu lidošanas efektu. Šī parādība bieži sastopama tuvredzības gadījumā vai pēc kataraktas operācijas.
Vai "mušiņas" ir bīstamas?
Stiklķermeņa masai atraujoties no tīklenes, tā var tikt ieplēsta, dažreiz izsaucot nelielu asiņošanu acs iekšienē, kas jūtama jaunas mušiņu grupas parādīšanās veidā. Ja šis plīsums izveidojas par ablāciju (atslāņošanos), tad stāvoklis kļūst nopietns. Retāki ir gadījumi, kad mušiņas rodas acs iekaisuma rezultātā vai stiklķermeņa masā, veidojoties kristālveidīgām nogulsnēm.
Cik nopietna ir "mušiņu" parādīšanās, var noteikt tikai acu ārsts, kurš pārbauda Jūsu acis un novērtē katras jaunas "mušiņu" grupas vai zibeņošanas pēkšņas parādīšanās bīstamības pakāpi.
Kā "mušiņas" ietekmē redzi?
Mušiņas var traucēt redzes asumam, īpaši lasot, un var būt ļoti kaitinošas. Ja mušiņas parādās tieši uz Jūsu redzes līnijas, vislabāk var palīdzēt acu vingrinājumi, tās apļojot. Šādi acs vingrinājumi izkustina acs stiklķermeņa masas, un mušiņa pārvietojas uz citu vietu. Visbiežāk mēs esam pieraduši acis kustināt pa labi un pa kreisi, bet kustinot tās uz augšu, uz leju acī notiek pavisam cita tās masu kustība, kas vislabāk var palīdzēt "mušiņu" novirzīšanai no redzes līnijas.
Kādi ir zibeņošanas iemesli?
Stiklķermeņa želejveidīgā masa, kas piepilda acs dobumu, dažreiz "velk vai rausta" tīkleni. Šī "vilkšana" izraisa zibeņošanas efektu, lai gan faktiski tā nemaz nav. Šīs pašas sajūtas dažreiz rodas saņemot sitienu pa aci, kā rezultātā redzamas "zvaigznītes". Stiklķermeņa masām atraujoties no tīklenes zibeņošana ar pārtraukumiem var turpināties vairākas nedēļas. Tā ir parasta parādība acij novecojot, un uztraukumiem nav pamata. Ļoti reti zibeņošanu izsauc liels skaits jaunu "mušiņu", pat aizsedzot daļu redzeslauka. Ja tā notiek, nekavējoties jāgriežas pie acu ārsta, lai noskaidrotu, vai nav izveidojies tīklenes plīsums vai atslāņošanās. Zibeņošana, kas izpaužas robainu vai viļņveidīgu līniju veidā un ilgst 10-20 minūtes, var būt smadzeņu asinsvadu spazmu rezultāts. Šajos gadījumos var sekot galvas sāpes, vai otrādi - galvas sāpēm var sekot zibeņošana.
Ko darīt?
Vai nepieciešama vizīte pie acu ārsta "mušiņu" vai zibeņošanas gadījumā? Parasti "mušiņas" vai zibeņošana nav nopietnu acs bojājumu pazīme. Pie acu ārsta būtu jāgriežas, ja pēc kāda laika "mušiņu" skaits ir manāmi palielinājies un stāvoklis pasliktinājies. Šajā gadījumā acu ārsts rūpīgi pārbaudīs tīkleni un stiklķermeņa masas.